Хвороби печінки у котів та собак
Опубліковано general на

Хвороби печінки у котів та собак
Серед захворювань органів травного тракту у дрібних домашніх тварин захворювання печінки займають одне з перших місць. Це зумовлено незнанням та недотриманням власниками тварин особливостей годівлі своїх улюбленців. Слід пам’ятати, що організм котів чутливий до якості та складу їжі через особливості будови та функціонування травної системи: у кішок наявний спільний жовчний протік з протоком підшлункової залози до впадіння їх в просвіт 12-ти палої кишки, внаслідок чого є велика ймовірність виникнення такого захворювання як “тріадит”, в патологічний процес втягнута печінка, підшлункова залоза та шлунок; у кішок є відносна недостатність ферменту глюкоронілтрансферази, який бере участь в метаболізмі медичних препаратів; відносна недостатність аргініну, що може призвести до підвищення рівня аміаку і, як наслідок, до появи нефрологічних та неврологічних симптомів ( ураження нирок та нервової системи).
У кішок та собак виділяють наступні захворювання печінки: гепатит, гепатодистрофію, цироз, пухлини, захворювання жовчовивідних шляхів. Найчастіше зустрічаються гепатит та гепатодистрофія (гепатоз), які можуть протікати як гостро, так латентно, до якогось часу себе не виявляючи, а в певний момент іде різке загострення хвороби та «яскрава» симптоматика.
Гепатит
Це запальний процес печінки. Він може бути інфекційної природи, коли збудниками виступають бактерії, грибки та віруси; неінфекційної природи – токсичний гепатит, коли причиною є отруйні речовини, в тому числі і медикаменти (особливо це стосується кішок); та паразитарний гепатит – це і виділення паразитами токсинів, це і механічне пошкодження паразитами печінки.
На що звертати увагу: тут перераховано тільки ті прояви захворювання, які власник тварини може побачити сам. І звичайно, прояви захворювання будуть дещо різнитись, в залежності від причини, яка викликала ураження печінки. В динаміці прояви розвитку гепатиту виглядають наступним чином:
- Відмова тварини від улюблених ласощів – має викликати настороженість та уважне спостереження за твариною.
- Втрата апетиту, підвищення температури тіла, спрага.
- Блювота, часто із домішками жовчі.
- Порушення акту дефекації, може бути пронос, інколи закреп, але в обох випадках кал буде сірого кольору – безбарвний.
- Колір сечі стає темним.
- З’являється жовтавість шкіри та видимих слизових оболонок.
В такому випадку чим швидше, тим краще для здоров’я тварини звернутись до лікаря – ветеринара. Необхідно встановити причину порушення функції печінки, та глибину ураження, ідентифікувати діагноз, бо такі прояви можуть бути і при інших проблемах з печінкою – при гепатозі.
Гепатодистрофія (або гепатоз, амілоїдоз)
Це група захворювань, в основі яких лежить порушення роботи печінкової клітини внаслідок недостатнього поступлення ззовні, або в результаті порушення функціонування інших органів, поживних речовин. Найчастіше із даної групи захворювань реєструють жировий гепатоз та амілоїдоз. Ці захворювання більш характерні для кішок, ані ж собак через особливості анатомо-фізіологічної будови та функціонування травного тракту у кішок. Жировий гепатоз характеризується накопиченням жиру в клітинах печінки, що викликає порушення роботи цих клітин та порушення функції печінки. У процесі розвитку жирової дистрофії печінка втрачає глікоген через порушення обміну вуглеводів. А коли порушується обмін білків, білки накопичуються в гепатоцитах і стають причиною порушення функції, то цей процес називається амілоїдоз.
На що звертати увагу: до вищеперерахованих проявів гепатиту можна додати:
- Різка відмова від їжі (особливо при наявності зайвої ваги).
- Швидка втрата ваги.
- Збільшення об’єму живота.
- Наростання жовтушності.
- Ознаки зневоднення.
- Слинотеча.
- Печінка збільшується в розмірі
Без необхідного активного лікування стан тварини стрімко погіршується, з’являються ознаки, які свідчать про наростання печінкової недостатності:
- дрібні точкові крововиливи або спонтанні кровотечі;
- поведінкові реакції ;
При печінковій недостатності прогноз обережний або несприятливий.
Цироз
Це хронічне, повільно прогресуюче захворювання, яке є результатом гепатиту, хронічного отруєння токсинами різного походження або гепатозу з однієї сторони та недостатнього поступлення в організм поживних речовин, вітамінів та мікроелементів з другої сторони. В його основі лежить прогресуючий печінковий фіброз – «переродження печінки», тобто, заміщення гепатоцитів сполучною тканиною.
На що звертати увагу:
- Наростання клінічних проявів основного захворювання.
- Поява анемії.
- Збільшення об’єму живота через накопичення в черевній порожнині вільної рідини – асцит.
- Поява задишки – це свідчить про легеневу та серцеву недостатність – розвиток анасарки.
Хвороби жовчовивідних шляхів
Причиною розвитку захворювань цієї групи є порушення транспорту жовчі з печінки до кишківника. Сюди відносять:
- запалення жовчного міхура – холецистит,
- запалення жовчних протоків – холангіт,
- наявність каменя в жовчному міхурі – холелітіаз,
- функціональну дискінезію жовчевого міхура та жовчних ходів…
Виокремити і чітко вказати на патогномонічні, характерні тільки для даного захворювання, симптоми – неможливо. Все через взаємопов’язаність тих обмінних процесів та функцій, які проходять в печінці. Тому слід говорити не про одне якесь окреме захворювання, а про захворювання гепато – біліарної системи комплексно. Серед захворювань цієї групи можна, хіба що, виділити холелітіаз –жовчнокам’яну хворобу як окрему нозологічну одиницю.
Жовчнокам’яна хвороба
Розвивається через неправильне годування та неякісні корми. Це не тільки склад певних продуктів та вміст певних поживних речовин, але й їхній баланс, наявність в кормі вітамінів та мікроелементів, а ще, на що майже ніхто не звертає уваги, наявність барвників та ароматизаторів, які і є в першу чергу, причиною розвитку жовчнокам’яної хвороби. Ознаки жовчнокам`яної хвороби:
- безпричинне, на перший погляд, підвищення температури,
- болючість живота,
- кал з різко неприємним запахом,
- розлад роботи травного тракту в цілому.
- одним із характерних симптомів цієї патології у котів є підвищена агресивність.
Діагностика
При появі хоча б підозри на захворювання печінки, слід негайно звернутись до лікаря – ветеринара. Під час огляду лікар – ветеринар визначить, чи справді ваші підозри небезпідставні, вияснить причину розвитку хвороби, призначить необхідні діагностичні обстеженя:
- Загальний аналіз крові.
- Загальний аналіз сечі.
- Біохімічний аналіз крові ( і не тільки печінкові проби).
- Узд органів черевної порожнини, особливо при обстеженні котів (на предмет діагностики тріадиту).
Лікування
Лікування повинно проводитись виключно під наглядом лікаря – ветеринара:
- По можливості усунути причину захворювання.
- Якщо це отруєння – ввести антидот.
- Дезінтоксикаційна терапія.
- Вибрати один, або комбінацію з двох гепатопротекторів.
- Вітамінотерапія.
- При необхідності – антибіотики, протигельмінтні…
- При необхідності – спазмолітини та знеболюючі.
- При необхідності – симптоматичне лікування.
- При необхідності – антигістамінні.
- Дієтичне годування.
- При жовчнокам’яній хворобі – оперативне лікування.
Пам`ятайте, що тривалий час захворювання печінки не проявляються яскравою симптоматикою. Тому кожному варто хоча б раз на рік проводити скринінг – здійснювати ультразвукове дослідження черевної порожнини та перевіряти рівень печінкових ферментів у крові, у разі змін при УЗД та підвищенні печінкових проб – не йти в аптеку з проханням порадити щось для печінки, а звернутися до лікаря. Саме лікар має встановити чіткий діагноз і призначити дієве лікування.
Також Ви можете ознайомитись з асортиментом зоотоварів у інтернет-зоомагазині “Ветеринарний Маркет”.
Звертайтесь у нашу цілодобову ветеринарну клініку “ВЕТМЕДКОМПЛЕКС“, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Бучми 22 і наші висококваліфіковані спеціалісти нададуть Вам консультацію.
Працюємо цілодобово та без вихідних!
(063) 228-51-95
(066) 738-84-95
(097) 233-98-17
(097) 913-09-62 – Viber
0 коментарів