Що таке щеплення (вакцинація)?
Опубліковано general на

Що таке щеплення (вакцинація)?
Вакцинація – це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту організму тварини від інфекційних захворювань до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.
Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація захищає від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень та смерті.
Чому потрібно проводити щеплення?
Щоб захистити тварину від інфекційного захворювання, а себе від переживань та зайвих витрат.
Вакцинація – це метод формування штучного імунітету. Новонароджені кошенята захищені від більшості захворювань завдяки антитілам, які отримують від мами-кішки з молоком. Але до моменту відлучення малюків від сосків рівень антитіл в організмі знижується, первинний імунітет слабшає, необхідно сформувати набутий імунітет.
Організм реагує на збудника інфекції виробленням антитіл, можливе легке нездужання, млявість, поганий апетит, підвищення температури. При введенні живих вакцин реакція зазвичай більш бурхлива, вище ризик ускладнень. Але такі вакцини більш ефективні в порівнянні з інактивованими, забезпечують тривалий ефект. Якщо використовувати якісні препарати, які зберігалися та транспортувалися без порушень, дотримуватися правил вакцинації – ризик ускладнень мінімальний. Значно небезпечніше відмовлятися від щеплень і піддавати вихованця загрозі зараження захворюваннями, імунітет до яких у нього відсутній.
При наявності в крові антитіл до певного захворювання кішка в разі контакту з його збудником або взагалі не заражається, або переносить захворювання в легкій формі. На цьому заснований метод профілактичних щеплень. Але тривалість існування в організмі антитіл, які утворилися в результаті вакцинації, обмежена. Щоб підтримувати штучний імунітет, щеплення необхідно виконувати з певною періодичністю, за графіком.
Від яких хворіб слід вакцинувати котів?
Щеплення котам потрібно робити обов’язково, адже без них у тварин можуть розвиватися різні захворювання. Деякі з них дуже небезпечні для здоров’я кішок, а деякі навіть для людей.
До найпоширеніших і небезпечних захворювань котів відносяться:
- сказ,
- панлейкопенія,
- вірусний ринотрахеїт,
- кальцивіроз.
Крім обов`язкових щеплень є рекомендовані:
- від вірусної лейкемії (лейкозу), рекомендоване для тварин на вільному вигулі, не забезпечує 100% захисту;
- від трихофітії (стригучого лишаю), рекомендоване при несприятливій епідситуації в регіоні, наявності в будинку дітей, хворих і літніх людей (захворювання дуже заразне, передається людині);
- від хламідіозу який передається статевим шляхом, тому дана вакцинація обов`язкова для племінних котів і кішок.
Підхопити ці захворювання кішки можуть у будь-якому віці. Щоб забезпечити благополуччя своєму улюбленцю потрібно зробити відповідні щеплення від більшості вищевказаних інфекцій.
У якому віці найкраще робити щеплення?
Котам щеплення можна робити вже з двомісячного віку. Можна провести щеплення і пізніше, але треба пам’ятати, що з 4 до 7 місяців у тварин змінюються зуби і прищеплювати їх в цей час не доцільно. Наступні щеплення дорослим кішкам роблять вже лише один раз на рік.
Як слід підготуватися до вакцинації?
Перед щепленням необхідно звернутися до лікаря. Він огляне вашу тваринку і пояснить все, що цікавить.
Пам’ятайте, що щеплення котам робляться тільки здоровим і за певною схемою. Спочатку за допомогою спеціальних препаратів знищуємо кліщів і бліх. Через 3 дні необхідно прогнати глисти (дегельмінтизація) за допомогою антигельмінтного препарату, після чого через 10 днів при не обхідності проводиться повторна дегельмінтизація тим же препаратом. І тільки через 10 днів можна проводити першу вакцинацію, після якої витримуємо карантин (21 день) і здійснюємо ревакцинацію. Дуже важливо протягом карантинного періоду бути уважним до тварини, не допускати контакту з іншими котами та не змінювати раціон харчування! У віці від 3 місяців можна проводити вакцинацію від сказу, яка в подальшому здійснюється щорічно.
Також лікар повідомить, коли потрібно робити наступне щеплення. У випаду, коли вакцинують поза Календарем щеплень, буде підібрано оптимальну схему імунізації.
Основні правила вакцинації
Вакцинувати можна тільки повністю здорову тварину. Вакцинація надає серйозне навантаження на імунну систему кішки і якщо тварина в даний момент хворіє яким-небудь захворюванням або вірусна інфекція присутня у неї в хроніці або в інкубаційному періоді, імунізація може спровокувати і загострити процес.
Інші важливі моменти:
- вакцинація не проводиться перед операціями та після них, мінімальний інтервал між цією маніпуляцією та хірургічним втручанням повинен становити 3 тижні;
- не рекомендується прищеплювати кошенят молодше 2 місяців;
- вакцинації повинна передувати комплексна протипаразитарна обробка (від гельмінтів, кровосисних комах), проводити її потрібно мінімум за 10 днів до щеплення;
- необхідно витримувати карантин, не випускати кішку на вулицю та виключити контакт з іншими тваринами протягом 10-14 днів перед вакцинацією й такого ж періоду після неї;
- після курсу антибіотикотерапії вакцинація можлива не раніше ніж через 2 тижні;
- щеплення не роблять кошенятам в період зміни зубів, вагітним і годуючим кішкам.
Після вакцинації необхідно завести ветеринарний паспорт, в якому
фіксувати дати дегельмінтизації та вакцинації, підтверджені підписом і
печаткою ветеринарного лікаря. Обов`язкова вакцинація тварини і реєстрація
запису у ветеринарному паспорті. Але, повторимося, бажано вакцинувати
кішок в незалежності від умов утримання.
Які можуть бути побічні реакції
Зазвичай щеплення добре переносяться, до найбільш поширених реакцій відносяться незначне та нетривале підвищення температури, млявість, зниження апетиту або повна відмова від їжі, болісні відчуття та легка припухлість в місці ін`єкції. Більш серйозні побічні ефекти:
- алергічна реакція;
- лихоманка;
- судоми;
- абсцес в місці уколу, випадання шерсті;
- припухлість в місці уколу, яка розсмоктується до 1 місяця часу;
- тварина може більше спати, менше їсти 1 – 2 дні після щеплення.
Вони можуть бути пов`язані з індивідуальною непереносимістю препарату, використанням неякісної, простроченої або зіпсованої в результаті неправильного зберігання вакцини, порушення правил і/або техніки постановки вакцини.
Вакцинація хворої або ослабленої тварини з явними ознаками нездужання вкрай малоймовірна, фахівець такої помилки не допустить. Але існує ризик вакцинації під час інкубаційного періоду, коли симптоми ще не проявилися, або зараження тварини відразу після вакцинації, поки імунітет ще не сформувався. Це дуже небезпечно, організм піддається подвійному навантаженню, не виключений навіть смертельний результат. Саме щоб уникнути таких ситуацій необхідно витримувати карантин.
Також важливо використовувати оригінальні сертифіковані препарати та звертатися для проведення вакцинації у ветеринарну клініку або викликати фахівця додому. Самостійний вибір і застосування вакцин в домашніх умовах загрожує порушенням правил зберігання або неправильним виконанням уколу.
Після процедури вакцинації необхідно на деякий час затриматися в клініці, щоб можна було отримати невідкладну допомогу в разі розвитку алергічної реакції. Це особливо важливо, якщо препарат використовується вперше. Знизити ризик допоможуть проби на алергени або попередній прийом антигістамінного препарату (рекомендований при схильності тварини до алергій). Удома потрібно продовжувати спостереження за вихованцем, забезпечити йому спокій, захистити від протягів, виключити переохолодження (з цих міркувань рекомендується на 2-3 тижні утриматися від водних процедур). Харчування рекомендовано легке, годувати насильно не можна. Якщо стан різко погіршується або нездужання триває довше доби, негайно звертайтеся до ветеринарного лікаря.
Щеплення – не панацея
Вакцинація значно знижує ризик розвитку ряду небезпечних захворювань. Але ця процедура не скасовує необхідності зміцнювати природний імунітет тварини. Правильне харчування та догляд, дотримання гігієнічних норм, регулярне ветеринарне обслуговування, профілактика стресів – важливі складові турботи про міцний імунітет.
Звертайтесь у клініку “ВЕТМЕДКОМПЛЕКС“, що знаходиться за адресою
м. Львів, вул. Бучми 22 і наші висококваліфіковані спеціалісти нададуть Вам консультацію.
Працюємо цілодобово та без вихідних!
(063) 228-51-95
(066) 738-84-95
(097) 233-98-17
(097) 913-09-62 – Viber
0 коментарів