Як витягнути кліща?
Опубліковано general на
Як витягнути кліща?
Кліщі – це дрібні членистоногі, які належать до класу павукоподібних. Не всі кліщі є небезпечними для тварини та і людини теж. Найнебезпечнішими є іксодові кліщі, які можуть переносити збудників інфекцій. Це кровосмоктальні кліщі, які харчуються кров’ю теплокровних ссавців – тварин та людей.
Особливості розвитку та розмноження
Розвиток кліща проходить кілька стадій. Доросла самка відкладає яйця з яких вилуплюється личинка, яка проходить від 1 до 3 стадій німфи, після чого перетворюється на дорослу особину.
Зазвичай розмір кліща від 0,5 до 1 мм, Але кліщ, який насмоктався крові, може збільшуватись до 2 см. Це зумовлено еластичністю тіла (особливо у самок, які мають розтягуючийся хітиновий панцир, на відміну від самців) та травної системи кліща. Це дозволяє їм харчуватись дуже рідко, іноді 1 раз за життя. Кліщ хоботком проколює шкіру, при укусі в ранку виділяється слина, яка застигає навколо хоботка. Таким чином кліщ міцно прикріпляється до тіла тварини. Хоботок і лапи кліща оснащені мікроскопічними шипами-гачками, які дозволяють паразита утриматися на шкірі, навіть коли собака свербить. Важливо видалити паразита правильно, бо якщо кліща витягли не повністю і в шкірі залишився хоботок, то додається ризик інфікування і нагноєння рани.
Особливістю будови кліща є те, що вони мають суцільне тіло, яке не розділене на сегменти. Кліщ, під час свого розвитку, змінює трьох господарів: гризуни та комахоїдні; дрібні ссавці (зайці, білки…); великі ссавці. На кожному із ланки господарів кліщ харчується тільки один раз. Більшість іксодових кліщів очікують на чергового господаря пасивно, підстерігаючи його в траві, на кущах та деревах на висоті до 1 метра. Але деякі особини можуть і активно шукати тимчасових господарів.
Найчастіше переносниками небезпечних інфекцій для людини та тварин є такі різновиди іксодових кліщів: кліщ тайговий; кліщ собачий; кліщ пасовищний, які переносять збудники таки захворювань: для людей – весняного вірусного енцефаліту та хвороби Лайма; для собак – піроплазмоз.
Як виявити кліщі на тілі собаки?
Виявити кліща на тілі собаки досить проблематично, особливо коли у тварини густа та довга шерсть. Насамперед треба знати, коли і в яких місцях потрібно шукати.
- Тварину необхідно оглядати кожен день, особливо після прогулянок, але не раніше ніж через 3 години, щоб кліщ трохи закріпився на тілі тварини.
- Шукати треба в таких місцях, де капіляри близько розташовані до поверхні шкіри: морда, ділянка шиї та вух, внутрішня сторона лап, груди, живіт і ділянка паху.
- Слід не просто візуально оглядати, а промацувати шкіру в тих ділянках, звертаючи увагу на «горбки», яких раніше не було.
Як правильно видалити кліща?
Якщо у вас немає досвіду та спеціального пристрою для видалення кліщів, краще зверніться до ветеринарного лікаря, який видалить кліща і ви побачите правильний алгоритм дій та необхідні для цього інструменти та медикаменти. Якщо у вас немає можливості прийти з твариною до ветеринарного лікаря, то цю процедуру вам необхідно провести самим. Дуже важливо провести видалення кліща правильно, з дотриманням всіх рекомендацій.
- Якщо собака поводиться неспокійно, не дає себе оглянути, значить її турбує біль. Тому доцільно провести місцеве знеболення розчином лідокаїну чи новокаїну.
- Одягніть рукавички. Є ймовірність, що кліщ може бути переносником інфекції і під час процедури хітинова оболонка кліща лопне, і це призведе до зараження.
- Найзручніше це зробити за допомогою спеціального пристрою для видалення кліщів, який називається Тік –Твістер. Треба захопити кліща пристроєм і обережно почати, тримаючи пристрій під прямим кутом, викручувати паразита проти годинникової стрілки, одночасно легко підтягуючи догори.
- Діставши комаха, покладіть його в баночку. Щоб кліщ залишився живий, покладіть в ємність ватку, змочену водою. Міцно закрутіть кришку. Максимальний термін здачі паразита в лабораторію – 2 доби. Доцільно кліща принести в лабораторію, бо якщо комаха була переносником інфекції, ви дізнаєтеся про це швидше, ніж собака захворіє. Таким чином лікування можна розпочати набагато швидше.
- Ранку обробіть дезінфікуючим розчином. Розчин йоду чи «зеленки» використовувати не рекомендується.
- Видалити кліща можна і за допомогою простого пінцету, але в цьому випадку розташовувати його кінчики потрібно не вертикально або під кутом, а горизонтально, або ж звичайної нитки. Принцип видалення той же. При використанні пінцета є ризик роздушити паразита, а ниткою можна перерізати хоботок і він залишиться в тілі.
- Якщо тіло кліща обробити розчином спирту, то витягти його буде легше.
- Кліща необхідно здати в лабораторію, якщо ткої можливості немає – то спалити.
Що не треба робити?
- Не слід використовувати масло, вазелін або різні агресивні рідини (бензин, гас), які нібито змушують кліща самого «відпасти» через недостатність повітря. Робити цього категорично не можна! Паразит загине, але так і залишиться під шкірою тварини. Але в результаті загибелі весь вміст хоботка залишиться в рані разом із збудниками хвороб, що неминуче призведе до зараження.
- При видаленні пінцетом, не надто стискайте тіло кліща. При деформації кліщ може впорснути свою слину (яка може містити хвороби або віруси) в кров тварини.
- Не видаляйте кліща, попередньо не надівши гумові рукавички. Крім хвороб, небезпечних для вашого вихованця, він може переносити і захворювання, небезпечні для людини: кліщовий енцефаліт та хворобу Лайма – бореліоз.
Що робити якщо відірвалась головка
Якщо сталась така ситуація, то головку (хоботок) обов’язково необхідно видалити, бо це небезпечно, оскільки збудники захворювань і віруси містяться в слинних залозах кліща і будуть продовжувати інфікувати тварину. Головка буде виглядати як невелика чорна точка всередині ранки. Видаляється вона механічно, як звичайна скалка.
- Ще раз продезінфікуйте ранку.
- Продезинфікуйте голку.
- Обережно дістаньте головку.
- Ще раз продезінфікуйте ранку.
- Головку, в слині ротової порожнини якої можуть бути збудники небезпечних інфекцій як для тварини так і для людини, спаліть.
- Уважно щоденно слідкуйте за станом здоров’я тварини. При появі млявості чи погіршенні апетиту негайно звертайтеся до ветеринара.
- Якщо вам не вдалось видалити головку, негайно звертайтесь до ветеринарного лікаря.
Профілактика
Профілактика – найкращий засіб не наражати собаку та і себе на небезпеку.
- Найкраще звернутись до лікаря – ветеринара за консультацією щодо вибору захисту від паразитів. На правильність вибору методу захисту тварини від паразитів впливає багато факторів, якими, навіть знаючи про них, недосвідчена людина не зможе правильно скористатись: вага, особливості породи та віку, чутливість шкіри, породова схильність до алергії та інші.
- У період активізації кліщів виключіть контакти домашнього вихованця з бродячими тваринами, не пускайте його грати в місця з сухою високою травою.
- Щоразу після прогулянки оглядайте пса на предмет виявлення кліщів, ретельно оглядайте ті місця, які собака покусує або вилизує. Причому робити це потрібно не раніше ніж через 2-3 години після повернення з вулиці, щоб кліщ роздувся і його можна було виявити.
- Використовуйте собачий комбінезон, який може захистити тварину від паразита.
Звертайтесь у клініку “ВЕТМЕДКОМПЛЕКС“, що знаходиться за адресою
м. Львів, вул. Бучми 22 і наші висококваліфіковані спеціалісти нададуть Вам консультацію.
Працюємо цілодобово та без вихідних!
(063) 228-51-95
(066) 738-84-95
(097) 233-98-17
(097) 913-09-62 – Viber
0 коментарів